Lastele!

Imekaunis ja värvirõõmus lasteraamat “Hoian sind südamest” on lugu Almast ja Diegost ehk sõprusest ja kaotusvalu ületamisest – koos killukesega Mehhiko surnutepäeva kombestikust – on tulnud, et soojendada ka põhjamaist sügist elurõõmu ja kuuma šokolaadiga. Vaata raamatu kohta lähemalt siin ja tutvu ka selle sisu ja piltidega.

Soome autorite südamlik pildiraamat lastele räägib sellest, kuidas meenutada oma kadunud lähedasi nii, et kurbus oleks väiksem ja rõõm mälestustest suurem. Kombed selleks võivad olla erinevad – meie süütame surnute mälestuseks küünlad, aga Mehhikos korraldatakse hoopis pidu, et kadunukesega seotud mälestustest rõõmu tunda. Siin saavad kokku põhjamaine lein ning Mehhiko surnutepäev ja selle juurde kuuluv värvikas kombestik. Raamat lõpeb surnutepäeva tavade kirjelduse ja traditsiooniliste retseptidega. Ilus uks pimenevasse hingedeaega ja suurde maailma.

Uus raamat: “Havanna tuuled

Havanna tuuled” on teine osa politseileitnant Mario Conde sarjast, mille esimene osa, „Laitmatu minevik“ on juba varem ilmunud. Raamatute tegevus toimub 1989. aasta Kuubas, mida iseloomustas veel suhteline sotsiaalne võrdsus – kuigi oli teistest võrdsemaid – enne Berliini müüri langemisele ja Nõukogude Liidu kokku kukkumisele järgnenud majanduskriisi. Samuti vaatab peategelane tagasi oma noorpõlvele 1960ndatel, mil valitseb äratundmist pakkuv kommunistlik retoorika. Raamatute autor Leonardo Padura on öelnud, et Conde-seeria on omamoodi Kuuba elu kroonika: 1991–2018 ilmunud kaheksa raamatut annavad realistliku pildi sellest, milliseid muutusi on Kuuba läbi teinud alates 1980ndate lõpust kuni tänaseni: majanduskriis, sotsiaalse ebavõrdsuse teravnemine, emigratsioon, rääkimata poliitilisest surutisest. Raamatute peategelane Mario Conde esindab pettunud kuubalaste põlvkonda.

Lähemalt selle kohta, milline õnn (armumise näol) ja õnnetus (laiba näol) Mario Condet seekord tabab, saab lugeda siitIgal juhul on kirjanikuhingega politseileitnandi kolleegil ühel hommikul põhjust küsida: „Mis juhtus: kas sa jäid rongi alla või hakkas sulle malaaria külge?“ Ja Conde-vaeseke vastab: „Midagi veel hullemat – käisin tantsimas.“

Luulet ka…

Tähelepanu – uudisena pakume oma veebipoes nüüd ka üksikuid valitud tõlkeluule kogumikke hispaaniakeelsetelt autoritelt! Toledo pole küll oma tegevust luulele söandanud laiendada, aga meil on rõõmus meel vahendada oma heade sõprade kirjastuste Kaksikhammas ja Marcelo Gatica avaldatud väärt kraami. Soovime, et väikekirjastustes südamega välja antud head tõlked ei kaoks suuremate vahele ära ja ilmselt on just Toledo kodulehel kõige mugavam ja soodsam võimalus need teosed endale hankida.

Carolina Pihelga tõlgitud Pablo Neruda “Armastusluuletused” sisaldavad Neruda kolme olulist armastusluule kogumikku, mis kuuluvad kindlasti hispaaniakeelse luule kõige armastatumate tekstide hulka. Tšiili on üldse erakordselt rikas luulemaa ja Marcelo Gatica on koostanud oma kodumaa luulenäidetest kaks kogumikku “Lõunatuuled I” ja “Lõunatuuled II“, mis annavad ühtlasi väga mõnusalt ülevaatliku kaare XX sajandi luule arengutest. Lisaks on Eestis elanud tšiillane Marcelo avaldanud raamatu – “Väljaspool müüre” – ka enda fotodest ja luuletustest, mis on inspireeritud Tallinna vanalinnast, õigemini sellest, mis jääb sellest väljapoole. Kõik Marcelo Gatica välja antud raamatud sisaldavad kõrvuti nii hispaaniakeelseid originaale kui nende tõlkeid eesti keelde ja pakuvad seega võimalust osa saada nii originaalteksti kõlast kui tõlkija vahendatud täpsest mõttest.

Aramburu_Isamaa_loetud_kirjutatud

Fernando Aramburu “Isamaast” Vikerraadios

Vikerraadio kirjandussaates “Loetud ja kirjutatud” rääkisid saatejuht Valner Valme ja Mari Laan Fernando Aramburu võimsast romaanist “Isamaa” (tõlkija Maria Kall), aga ka Baskimaast, Hispaania kirjandusest ja Toledo tegemistest. Head kuulamist!

kortsutatud-paberid-toledo_kirjastus

Urmas Vadi lugemissoovitus: Aramburu “Isamaa

Urmas Vadi soovitab ERR-i kultuuriportaalis lugeda Fernando Aramburu romaani “Isamaa” (mille alapealkirjaks võiks Vadile viidates panna “…ja kaks pöörast ema”): “Ühelt poolt on see huvitav ja intrigeeriv ja inimlik lugu ja teisalt on ta väga sündmusterohke. Näiteks hetk kui Bittori ja Miren, olles veel parimad sõbrannad, sõidavad bussiga ja korraga buss peatatakse, toimub möll, märatsejad tahavad bussi põlema panna ja siis tunneb Miren ära ühes kõige häälekamas märatsejas oma poja. Aga lisaks neile väga täpselt ja teravalt välja joonistatud ja pingestatud sündmustele on romaanis väga nauditavad just nende kahe naise sisekõned.”

elio-toledo_kirjastus

Elio” ETV noortesaates

Kim on vahva mees, kes ETV noortesaates „Nova“ tutvustab raamatut „Elio“. Kimile on hea mulje jätnud illustratsioonid, mis on tema sõnul ühtaegu tõepärased ja naljakad. Eriti meeldis Kimile viimane peatükk, kust saab teada, milline osa raamatust vastab tõesti sündinud lugudele – millised on päriselt aset leidnud sündmused ja kes tegelastest on päriselt elanud inimesed. Soovitame vaadata!

Toledo raamatud