Alvydas Šlepikase sõnul vajavad leedu kirjanduses jätkuvat lahtimõtestamist ka holokaust ning Leedu ja Poola suhted.

Kevadel väisas „Prima vista“ festivali leedu kirjanik, režissöör, näitleja, stsenarist ja kultuuriajakirjanik Alvydas Šlepikas (sünd 1966). Alates 1995. aastast on Šlepikas algul pea- ja seejärel kirjandustoimetajana töötanud Leedu Kirjanike Liidu nädalalehe Literatūra ir menas (Kirjandus ja Kunst) juures. Kirjanikuna debüteeris ta 1994. aastal. Šlepikas on avaldanud kaks luulekogu ja ühe novellikogu, 2012. aastal ilmunud „Minu nimi on Marytė“ („Mano vardas – Marytė“) on tema esimene romaan. Leedu lugejad valisid Ida-Preisi nn hundilastest (Wolfskinder) rääkiva teose aasta raamatuks ning see pälvis kirjanike liidu preemia. Šlepikas kõneleb lähemalt oma romaanist, aga ka Leedu kirjanduselust.1

Palun rääkige oma romaani „Minu nimi on Marytė“ retseptsioonist. Näib, et lugejad on teost mõistnud ja selle omaks võtnud.

Alvydas Šlepikas: Jah. Mõtlesin lugejale juba kirjutama asudes. Romaanil on õigupoolest olnud väga pikk valmimisprotsess, sellel on olnud mitu varianti, mis olid lõpptulemusest kaks korda pikemad. Olen püüdnud avada suurt ajaloolist hetke, seda, mis toimus sõjajärgsetel aastatel, suhteliselt lakoonilise tekstiga. Just noorele lugejale mõeldes pidi see olema selge, otsekohene ja samal ajal poeetiline.

Nägin teost luues kaht võimalikku probleemi. Esiteks on selle teema puhul väga lihtne langeda liigsesse jõhkrusse, mis segaks teose vastuvõttu. Vahemärkusena: endiste hundilaste ainuke etteheide raamatule on olnud, et tegelikkus oli veel kümme korda hullem. Teiseks on oht, kuna tegelased on lapsed, langeda liigsesse sentimentaalsusse. Mulle tundub, et õnnestus vältida nii üht kui ka teist kari. Teose vastuvõtt Leedus oli üllatavalt soe ja mõistev, lugejate huvi oli suur. Ühtekokku on teost välja antud viis trükki ja kõik tiraažid on läbi müüdud.

Kui suur on olnud tiraaž kokku?

Päris täpselt ei oskagi öelda, umbes 10 000. Raadiot kuulates sain juhuslikult ka teada, et Leedu raamatukogudes on sellele raamatule paari-kolmenädalane järjekord.

Loe täisteksti Sirp kodulehelt

Allikas: Sirp » Kirjandus

 

Tutvu raamatuga: