Kakskeelse luulevalimiku „Lõunatuuled – Vientos del sur“ on koostanud ja välja andnud Eestis elanud Tšiili luuletaja Marcelo Gatica Bravo. Ruudukujulist raamatut ehivad Eestis elava Tšiili kunstniku Izak One’i akvarellid. Ilmunud on ka kogumik „Lõunatuuled I“, mis sisaldab Tšiili luule alustalade Gabriela Mistrali, Pablo Neruda, Vicente Huidobro, Nicanor Parra ja Rodrigo Lira luulet.

See kogumik sisaldab mitme põlvkonna ja erinevate stiilidega autorite loomingut. Raamatu juhatab sisse Ladina-Ameerika üks tähtsamaid folkloriste ja muusikuid Violeta Parra, järgnevad enne 1950. aastat sündinud luuletajad, kes avaldasid tšiili traditsioonile tugevat mõju. Kui Eestis oli alanud nõukogude perioodi loojang ning Tšiilis valitses Pinocheti diktatuur, alustasid oma loomingulist teed katkestuslikud poeedid; samal ajal lükkas eksiilis viibiv luuletaja Óscar Hahn uuesti käima oma poeetilise projekti, mida diktatuur oli rünnanud.
Valimikku on põimitud ka Christina Chaini terav pilk ning nooremaid poeete, kellel kõigil on peen ja värskendav looming.

Teatud mõttes on tšiili luule võrreldav eesti kooritraditsiooniga. Tuleb meeles pidada, et kunagi oli aeg, kui muusika ja luule vahel polnud piiri. Mõlemal rahval on see elujõuline sünergia maa ja inimeste vahel muutunud sõnadeks ja muusikaks.