Uus raamat: “Kuuba ühes hingetõmbes”
Esmakordselt ajaloos annab Toledo välja algupärase teose ja mitteilukirjandusliku teose! Selle on kirjutanud Kuubal sündinud ja kasvanud Anneli Ramos Põder ning hispaaniakeelsest käsikirjast tõlkinud Toomas Kahur. „Kuuba ühes hingetõmbes“ on ühtaegu nii Kuuba lugu kui Anneli lugu: alates helgetest lapsepõlvemälestustest veel suhtelise heaolu ja vabaduse ajal ning lõpetades rusutuse ja lootusetusega, millega autor kokkuvarisevalt kodumaalt lahkus. Samal ajal on Anneli elukäik tihedalt põimunud Eestiga: Nõukogude Eesti on siinse lugeja jaoks ehk ootamatultki ainelise külluse allikas, hiljem aga on laulva revolutsiooni aegne värskus teravas kontrastis 1990ndate alguse Moskva süveneva viletsusega. Neid sidemeid elavdavad värvikad episoodid alates sellest, kuidas vanaisa Anatoli Põder Petserist ostetud pesumasina Võru ja Moskva kaudu Kuubale saatis, ja lõpetades sellega, kuidas Ain Kaalep Havannas vastuvõtul basseini kukkus.
Kaanel on autori illustratsioon, sellel kujutatust ja raamatu kirjutamise ajendist räägib Anneli kirjastuse blogis.
4. märtsil kl 18 toimub Hispaania Majas (Tallinn, Tondi 42) raamatuklubi, kus on jutuks Kuuba kirjandus ja kuhu Anneli on lubanud tulla külaliseks.
Lühidalt
- Apollo kodulehel on veebruarikuus hea valik Toledo e-raamatuid soodushinnaga (-25%)!
- Kirjastuse blogis on vahepeal sõna saanud ka lugeja: raamatublogija Marju Roberts, keda on juba ammusest ajast tagaselja Kuldlugejaks kutsutud, räägib seal sellest, miks ta loeb ja kuidas selleks aega leida, ning annab ka lugemissoovitusi.
- Äsja presidendi teenetemärgi pälvinud raamatukujundaja ja EKA õppeprorektor Anne Pikkov nimetab oma lugemissoovituste seas Isaac Rosa „Õnnelikku lõppu“ ja ütleb nii: „Toledo kirjastus väärib jälgimist – nende valikusse ilmub üha põnevamaid tõlkeid hispaania keelest.“
Raamatuklubi: Leonardo Padura “Sügismaastik”
Teisipäeval, 4. märtsil kl 18 toimuval Hispaania maja raamatuklubi kohtumisel on kõne all Leonardo Padura “Sügismaastik” (tlk Maarja Paesalu). Külaliseks on eesti-kuuba päritolu Anneli Ramos Põder, kellelt ilmus äsja raamat “Kuuba ühes hingetõmbes” – saab olema huvitav siduda ja võrrelda Padura ilukirjanduslikku Havannat ja Anneli tõsielulist Kuubat!
„Sügismaastik“ on neljas osa Padura krimisarjast „Neli aastaaega“, mis on tuntud ka kui „Havanna kvartett“. Romaanide tegevus toimub 1989. aasta Havannas ja igale aastaajale vastab üks romaan. Autor ise on neid nimetanud võltskrimiks, sest mõrvaloost olulisemaks seab ta olustiku ja inimesed, tähtsal kohal on dekadentlik Havanna, põlvkondlik pettumus, vankumatu sõprus ja noorpõlvenostalgia. Romaanide peategelane on politseileitnant Mario Conde ehk Krahv, kes parema meelega oleks hoopis kirjanik. Padura Havanna-sarja sobib lugeda ükskõik millises järjekorras, varasemad osad on juba varasemast kättesaadavad: „Laitmatu minevik“, „Havanna tuuled“ ja „Maskiball“.
Hispaania Maja raamatuklubisse on oodatud kõik, kes soovivad oma muljeid raamatust teistega jagada ja üheskoos kirjandusteost mitmekülgsemalt avada – varasemad kohtumised on näidanud, et ühiselt arutades märkame uusi detaile ja kihistusi, mis lugemiselamust veelgi rikastavad. Aga inspiratsiooni otsima võivad ikka tulla ka need, kellel raamat veel lugemata! Vestlust juhib Mari Laan Toledo kirjastusest, raamatuklubi toimumist toetab Hispaania Suursaatkond. Osalemine on tasuta, kuid palume end kirja panna Hispaania Maja kodulehel. Ürituse Facebooki link on siin.
Siit saab lugeda üht Jaan Martinsoni arvustust.
Hakka Toledo püsilugejaks!
Toledo kirjastusel on terve rida väga armsaid lugejaid, kellel on harjumus osta kõik või peaaegu kõik ilmuvad raamatud. Et teie elu lihtsamaks teha, pakume nüüd võimalust registreerida end püsilugejaks.
Püsilugeja jaoks kehtib kõigile ilmuvatele raamatutele soodushind (-30% kirjastuse veebilehe tavahinnast, mis omakorda on alati madalam poodide hinnast), esimese raamatu soodustus on 50%. Kuna väikekirjastus ei jõua suurtega koos allahindlusrallidel ja turunduskampaaniates võrdselt rinda pista, siis jääbki see igale raamatule kõige paremaks pakkumiseks. Kui tundub, et päris iga raamatut endale koju ei taha, siis pole probleemi – igast konkreetsest raamatust on alati võimalik ka loobuda. Vihje sellele, mida on järgmiseks oodata, leiab koduleheküljel ilmuvate raamatute rubriigis, püsitellimuse täpsemad tingimused ja liitumisvorm asuvad siin.
Loodetavasti on püsitellimus mugav kokkulepe meile mõlemale: kirjastajal on kindlustunne, et ükski raamat ei jää huvilistel märkamata, ning lugejad saavad kõik ilmuvad raamatud kätte ruttu, soodsalt ja muretult. Täname usalduse eest!
P.S. Suur aitäh nendele lugejatele, kes selle mõtte välja käisid!
Vana kuld: „Palved röövitud tüdrukute eest“
Rubriigis „Vana kuld“ juhime tähelepanu varem ilmunud raamatutele, mis ehk mõnel lugejal märkamata on jäänud ja mida veel kirjastuse laost hea hinnaga leiab. Seekord tuletame meelde Jennifer Clementi romaani „Palved röövitud tüdrukute eest“. See raamat kipub lugejatele sügavat muljet avaldama, vist ka üllatama. Sest teema on karm – narkokaubandus ja inimkaubandus tänapäevases Mehhikos, aga Clementil on hämmastav anne sellest kirjutada nii, et saab naljagi, ilma et tõsidus sealjuures kannataks.
„Väga omapärase stiiliga lugu, mis ei mõju hoolimata keerulisest teemast rusuvalt ega depressiivselt, ei löö teid rööpast välja. Luuleline ja vaat et omamoodi elujaatav. See oli silmaringi avardav ja väga eriline kirjanduslik elamus,“ kirjutati ilmumise järel Tallinna Keskraamatukogu lugemissoovituses. On üks lugeja, kes on ostnud vist vähematl 7-8 eksemplari, aga jätkub veel ka teistele.
Juurde tasub lugeda ka tõlkija Pirkko Põdra pikemat tutvustust raamatu kohta.
Javier Maríase “Armumised”
Javier Marías (1951–2022) on viimaste kümnendite üks kaalukamaid Hispaania romaanikirjanikke, kelle nimi kõlas sageli võimalike Nobeli-kandidaatide seas. Äsja ilmunud „Armumised“ (hisp k „Los enamoramientos“) ilmus algupärandis 2011. aastal ja oli Maríase esimene romaan, kus jutustajaks on naine. Siingi armastab kirjanik endale omaselt kasutada korduvaid mõttekäike ja tsitaate, keerutada pikki lauseid, süüvida sügavale mõne tuntud kirjandusteose vastuolulistesse episoodidesse, seades sealjuures kahtluse alla tõe, õigluse, lojaalsuse ja usaldusväärsuse ning tuues pinnale tumedad mõtted ja kinnisideed, samal ajal kui süžeekokkuvõtte põhjal võiks raamatu vabalt paigutada kriminaal- või põnevuskirjanduse žanri.
Raamatu ilmumise puhul oli Tallinna Kirjanike Maja Musta laega saalis võimalus kuulata kolme Javier Maríase tõlkijat jagamas oma kogemusi ja elamusi seoses loominguga. Vestlesid Marin Mõttus, Kai Aareleid ja “Armumiste” tõlkija Ruth Sepp. Suurepärase ja huvitava ülevaate Maríase loomemeetodist andis Hispaania suursaadik ja kirjanik Guillermo Corral. Esitluse pilte saab vaadata siin.
Loe ka raamatu algust.
Üleskutse
Oleme tähele pannud, et Toledo kirjastuse raamatute lugejaid pole küll palju, kuid nad on avatud ja lojaalsed. See teeb meele rõõmsaks! Maailm on toredalt kirju ja pakkumisi palju, seetõttu oleme eriti tänulikud neile, kes meid üles leiavad. Hiljutine natuke ehmatav isiklik kogemus näitas, kui haavatavad me oleme sotsiaalmeedia kapriiside ees – kuigi see on tänapäevases maailmas asendamatu ja mugav, ei kindlusta see siiski, et huvipakkuv info alati sinuni jõuab või et sind ühel hetkel sellest maailmast ootamatult üldse ära ei lõigata.
Seetõttu on meil üleskutse neile, kes tõepoolest tahavad teada, mis meie kirjastuses teoksil on: selle lehe allservas on kast, kuhu saate sisestada oma meiliaadressi, et teieni jõuaks Toledo uudiskiri. Uudiskirja eesmärk on anda teada uutest raamatutest, sooduspakkumistest, raamatulaatadest ja esitlustest. Prügitundlike inimestena lubame, et ei koorma teie postkasti üle, üldiselt saadame infot keskmiselt kord kahe kuu jooksul, kui sedagi – oleneb, kui tihti meil midagi öelda on. Aitäh… Peame sidet!