Tallinna raamatulaat 8.-10. detsembril Kultuurikatlas

Nagu igal aastal, ootame teid suurel raamatute jõulumüügil Tallinnas Kultuurikatlas! Laat toimub kolmel päeval:

reedel, 8. detsembril kell 12.00-19.00,
laupäeval, 9. detsembril kell 11.00-19.00,
pühapäeval, 10. detsembril kell 11.00-17.00.

Kui paned end Facebookis osalejaks, siis ei lähe meelest 😉 Kohtumiseni!

Toledo 10 aasta lugejalemmikud

Toledo kirjastuse 10. juubeli puhul läbi viidud lugejalemmikute valimine on lõppenud! Kõige  kiidetumaks raamatuks osutus (paraku ammu läbi müüdud) María Dueñase „Õmblejanna Madriidist“, kohe tema järel baski perekonnasaaga, Fernando Aramburu „Isamaa“.

Kolmandat kohta jagavad Lucia Berlini „Koduabilise käsiraamat“, Alydas Šlepikase „Minu nimi on Maryte“ ja Jennifer Clementi „Palved röövitud tüdrukute eest“.

Lasteraamatutest on armastatuim Sanna Pelliccioni „Hoian sind südames“ ning samuti on populaarne Itaalia krimiseeria ehk Rocco Schiavone raamatud Antonio Manzini sulest.

Täname kõiki, kes aitasid lemmikraamatud välja valida! Kolmele loosiõnnest tabatud vastajale on tänutäheks kindlustatud kõik juubelihooajal ilmuvad raamatud, võtame võitjatega ühendust – Piret, Merilyn ja Krista, palju õnne!

Krimkafänni kohustuslik kirjandus (ütleb Jaan Martinson)

7. juuli 2007 on aseprefekt Rocco Schiavone elus sünge ja saatuslik kuupäev, mis on jäänud teda saatma lõputu valu-, raevu- ja süükoormana, ununemata päeval ega öösel. Samal ajal kui armastatud Marina ähvardab ustavate, kuid kahtlaste sõprade kambas tegutseva Rocco maha jätta, saab aseprefekt jälile rahvusvahelisele narkokaubanduse võrgustikule ning Roomas vallanduvad sündmused, mille tagajärjed painavad Roccot ka kümme aastat hiljem külmas ja lumises Põhja-Itaalia suusakuurordis. Raamatu algust saab lugeda siin.

Hea meel on ka teatada, et mõnda aega laost kadunud Manzini “Maikuu lumi” on jälle saadaval! (Ja nüüd soodushinnaga.) Rocco Schiavone on peategelane ka  raamatutes „Must rada“, „Aadama küljeluu“ ja „Kevadpuhastus”. „07.07.2007“ jutustab sellest, mis eelnes neis neljas juba tuttavas raamatus toimunule.

Jaan Martinsoni raamatublogist saab lugeda, miks ta leiab, et see raamat on krimkafänni kohtustuslik kirjandus ja et selle läbilugejast saab ühegi kahtluseta Rocco Schiavone austaja.

Uus raamat! Havanna aastaajad jätkuvad.

Maskiball on kolmas osa Leonardo Padura romaanisarjast, mille tegevus toimub 1989. aasta Kuubal. Raamatu peategelane on politseileitnant Mario Conde, kes tunneb lõputut nostalgiat oma 1960ndatel möödunud koolipõlve järele ning tahaks parema meelega olla hoopis kirjanik. Sarja vaieldamatuks võluks on kommunistlikust retoorikast ja repressioonidest räsitud Kuuba ühiskonna kirjeldused ning Havanna dekadentlik lumm. Nendes oludes Mario Conde ehk Krahv toimetabki, olles sunnitud ühelt poolt tegelema räpaste kuritegudega, ent leides teisalt rõõmu ja pettumust kirglikest armusuhetest ning lohutust ja tuge ülekaalulise ratastoolis koolivenna vankumatust sõprusest. Varem on samast sarjast Maarja Paesalu tõlkes ilmunud „Laitmatu minevik ja Havanna tuuled.

„Padura raamatud oleks nagu krimkad, ent samas ei ole, on pigem Kuuba kultuuri ja elustiili raamatud. „Havanna kvartett” olevat kuubalaste sõnul omamoodi neljaosaline boolero, millest igaüks on eelkäijast rohkem meeleolukas ja leotatud suurema koguse rummiga,“ kirjutab Jaan Martinson oma raamatublogis.

Javier Cercas HeadRead festivalil

Maikuus käis Tallinnas “Salamise sõdurite” ja “Piiriseaduste” autor Javier Cercas. Festivali kodulehelt saab lugeda järgmist:

Javier Cercas (1962) on hispaania kirjanik ja tõlkija. Kuigi noort Cercast panid tähele mitmed mõjukad autorid, nende hulgas näiteks Roberto Bolaño, võttis suurem kirjanduslik läbimurre aega. See saabus 2001. aastal neljanda romaaniga „Soldados de Salamina“ (eesti k „Salamise sõdurid“, Toledo kirjastus 2015, tlk Mari Laan). Teost tabanud edu põhjust pole raske aimata – Cercas käsitleb Hispaania keerulise ja vägivallarohke lähiajaloo sõlmpunkte, kasutades selleks poeedi Rafael Sánchez Mazase pehmelt öeldes värvikat elulugu. Lisaks luuletamisele oli Mazas Hispaania Kodusõjas olulist rolli mänginud parempoolsete falangistide üks liidreid, kusjuures 1939. aasta jaanuaris õnnestus Mazasel laskekomando eest sõna otseses mõttes ära põgeneda. Mazase kuju võimaldab Cercasel mõtiskleda kangelaslikkuse ambivalentsusest, aga samuti poliitilisuse ja loomingulisuse omavahelistest keerulistest seostest – kunstiline andekus ei kattu sageli inimliku andekusega. „Salamise sõdurid“ on ülepea ere näide Cercase loomelaadist, mis võimaldab omavahel siduda fakti ja fiktsiooni ning hägustada sedakaudu nendevahelisi piirjooni. Lisaks „Salamise sõduritele“ on eesti keelde tõlgitud Cercase 2012. aastal ilmunud seitsmes romaan „Las leyes de frontera“ (eesti k Piiriseadused“, Toledo kirjastus, 2018, tlk Riina Roasto), mille tegevus saab alguse juba pärast Franco režiimi lõppu ning räägib noorpõlvesuhete pikaajalisest mõjust.

Mõnikord võib kirjastuses juhtuda, et raamatu väline ilu saab transportimisel või ladustamisel veidi kannatada ja kaotab oma kaubandusliku välimuse. Tihtipeale on viga üsna märkamatu, näiteks nurk saab mudida või jääb hinnasildist kleebisejälg vms, aga ikkagi on küsimus, mis temast siis nüüd edasi saab – koos teistega müüki panna oleks natuke ebaviisaks, aga ära viskama käsi ka mitte ei tõuse. Ja nii nad siis kogunevad laonurka…

Lahendasime asja nii, et kodulehel on leiunurk, kust iluveaga raamatuid saab osta paari euro eest. (Need on muidugi üksikud eksemplarid, mõni nimetus kaob ruttu ära, mõni võib teatud aja pärast juurde ilmuda.) Kõikide lehed on kindlasti alles, köited ei lagune ja koledate kapsastega pole ka tegemist. Otse leiunurka saab siit.

Kinginipp! Kirjastuse kinkekaardid

Kui soovid raamatute valimise rõõmu jätta kingisaajale, siis täieliku uudisena leiad nüüd meie kodulehelt ka Toledo kirjastuse kinkekaardi – selle saad koos enda kirjutatud heade soovidega raamatu vahele lisaüllatuseks torgata, paberkaardina posti panna või kiire lahendusena saata tervituseks meili teel. Kinkekaardi kujundused on näha siin ja siinSaadaval on 10-eurone ja 5-eurone kinkekaart, aga oma erisoovidest (muu summa, saatmine otse sõbrale) kirjuta aadressil kirjastus@toledo.ee ja kõik saab korda!

Kinkekaarti saab kasutada paberraamatute ostudeks Toledo kirjastuse veebipoes, sisestades sooduskoodina kaardi numbri. Samuti saab kinkekaarti raamatute vastu vahetada kirjastuse kodus aadressil Tartu, Kalevi 23 ja raamatulaatadel, kus Toledo oma letiga esindatud on. Kinkekaart kehtib 12 kuud. Kui ostu hind on kinkekaardi väärtusest väiksem, siis ülejäänud summat ei tagastata. Kinkekaarti ei saa tagastada ega vahetada sularahaks. Igal kinkekaardil on unikaalne number, mis kaotab pärast kasutamist kehtivuse.

Toledo raamatud