Uus raamat! Lucia Berlini kauaoodatud novellikogumik

Lucia Berlini (1936–2004) loomingut on tituleeritud Ühendriikide kirjanduse kõige paremini hoitud saladuseks. Oma elu ajal jäi Berlin kirjanikuna peaaegu tundmatuks, aga kui 2015. aastal anti postuumselt välja tema novellide kogumik “Koduabilise käsiraamat” („A Manual for Cleaning Women“), äratas see suurt tähelepanu kõigepealt USAs ja seejärel kiiresti ka mujal maailmas; nüüdseks on raamatut tõlgitud rohkem kui kolmekümnesse keelde. Berlini novellid tuginevad peamiselt tema enda päris kireva eluloo seikadel: elulähedaselt ja samas elutervelt kirjutab ta nii glamuursest elust Tšiili kaevanduslinnas kui koristaja elust Ühendriikides, sanitaridest ja õppejõududest, alkohoolikutest ja üksikemadest, raha-, tervise-, armu- ja sõltuvusprobleemidest. “Berlini tekstid on üks kuramuse  ehtne pärl kirjanduspõllul,” kinnitab raamatu tõlkija Jüri Kolk.

Raamatu algust saab lugeda siin ja lähemat tutvustust siin.

Urmas Vadi Vikerraadio lugemissoovituses lubab, et siit jätkub midagi head väga pikaks ajaks:

Kultuurirahva suvesoovitused

Kultuuriajakirjandus häälestab meid juba mõnusasti suvemõtetele ja pakub raamatuvalikuid, millega oma puhkuseaega väärindada. Muuhulgas on jäänud silma, et…

Omalt poolt vihjame, et Munamäe jalamil asub väga tore Suure Muna kohvik, mille ülakorrusel on näitus Eve Mahhovi illustratsioonidest raamatule Väike Min” – Eve anne, Ladina-Ameerika sisu ja Lõuna-Eesti vaib on harmooniline tasase, aga kindla väega kooslus. Aigu om… Nautigem puhkust!

“Kronoopide ja faamade lood”

/Hetkel kirjastuse laos ei ole ühtegi eksemplari. Soovitame osta Tartus Biblioteegist, Tallinnas Hispaania Majast või mõnest suurest ketikauplusest./

„Kronoop on joonistus väljaspool raami, luuletus ilma riimita,“ on kirjanik ise kunagises intervjuus defineerinud. “Kronoopide ja faamade lugudes” sisalduvates lühitekstides – nii nagu Julio Cortázari loomingus üldse – on mängulisust, jaburust, espriid ja geniaalsust. Aga ka väga vajalikke ja praktilisi näpunäiteid, näiteks juhtnööre nutmiseks. Või trepist üles minemiseks.

Kronoobid, need kummalised olendid, kelle esmasest ilmumisest täitub tänavu 60 aastat, esindavad boheemlaslikkust ja elurõõmu, loomingulisust ja reeglitele vilistamist. Nendega võib juhtuda näiteks nii: „Pisike kronoop otsis välisukse võtit öökapilt, öökappi magamistoast, magamistuba majast, maja tänavalt. Siinkohal kronoop peatus, kuna tänavale minekuks oli tal vaja välisukse võtit.“

Cortázari tõlkijad Ruth Sepp ja Klaarika Kaldjärv ning tema loomingu austaja P. I. Filimonov ajasid juttu sellest, mis on / ei ole maagiline realism, kui palju on meis kõigis kronoopi ja kui palju faamat ning paljust muust Tallinna Kirjanike majas kirjanduslikul kolmapäeval. Vestluse salvestust saab vaadata-kuulata siin:

Ukraina heaks

Me kõik tahame ja püüame teha seda vähest, mida saame, et kuidagi Ukrainale toeks olla. Teame inimesi, kes loobuvad praegu kulutustest omaenda vaba aja tegevustele ja raamatutele, et annetada perekonna kultuurieelarve sõjas kannatanute abistamiseks. Väike kirjastus ei suuda paljut, aga tahame osade raamatute müügitulust 80% kanda üle Eesti Punasele Ristile Ukraina elanike abistamiseks: siin on see valik raamatuid, mis hoiavad südame lahti nendele inimestele, kes ei saa ise oma saatust valida, ning samal ajal annavad meile endile hingejõudu ebakindlal ajal.

Mõnikord võib kirjastuses juhtuda, et raamatu väline ilu saab transportimisel või ladustamisel veidi kannatada ja kaotab oma kaubandusliku välimuse. Tihtipeale on viga üsna märkamatu, näiteks nurk saab mudida või jääb hinnasildist kleebisejälg vms, aga ikkagi on küsimus, mis temast siis nüüd edasi saab – koos teistega müüki panna oleks natuke ebaviisaks, aga ära viskama käsi ka mitte ei tõuse. Ja nii nad siis kogunevad laonurka…

Lahendasime asja nii, et kodulehel on leiunurk, kust iluveaga raamatuid saab osta paari euro eest. (Need on muidugi üksikud eksemplarid, mõni nimetus kaob ruttu ära, mõni võib teatud aja pärast juurde ilmuda.) Kõikide lehed on kindlasti alles, köited ei lagune ja koledate kapsastega pole ka tegemist. Otse leiunurka saab siit.

Kinginipp! Kirjastuse kinkekaardid

Kui soovid raamatute valimise rõõmu jätta kingisaajale, siis täieliku uudisena leiad nüüd meie kodulehelt ka Toledo kirjastuse kinkekaardi – selle saad koos enda kirjutatud heade soovidega raamatu vahele lisaüllatuseks torgata, paberkaardina posti panna või kiire lahendusena saata tervituseks meili teel. Kinkekaardi kujundused on näha siin ja siinSaadaval on 10-eurone ja 5-eurone kinkekaart, aga oma erisoovidest (muu summa, saatmine otse sõbrale) kirjuta aadressil kirjastus@toledo.ee ja kõik saab korda!

Kinkekaarti saab kasutada paberraamatute ostudeks Toledo kirjastuse veebipoes, sisestades sooduskoodina kaardi numbri. Samuti saab kinkekaarti raamatute vastu vahetada kirjastuse kodus aadressil Tartu, Kalevi 23 ja raamatulaatadel, kus Toledo oma letiga esindatud on. Kinkekaart kehtib 12 kuud. Kui ostu hind on kinkekaardi väärtusest väiksem, siis ülejäänud summat ei tagastata. Kinkekaarti ei saa tagastada ega vahetada sularahaks. Igal kinkekaardil on unikaalne number, mis kaotab pärast kasutamist kehtivuse.

Aramburu_Isamaa_loetud_kirjutatud

Fernando Aramburu “Isamaast” Vikerraadios

Vikerraadio kirjandussaates “Loetud ja kirjutatud” rääkisid saatejuht Valner Valme ja Mari Laan Fernando Aramburu võimsast romaanist “Isamaa” (tõlkija Maria Kall), aga ka Baskimaast, Hispaania kirjandusest ja Toledo tegemistest. Head kuulamist!

kortsutatud-paberid-toledo_kirjastus

Urmas Vadi lugemissoovitus: Aramburu “Isamaa

Urmas Vadi soovitab ERR-i kultuuriportaalis lugeda Fernando Aramburu romaani “Isamaa” (mille alapealkirjaks võiks Vadile viidates panna “…ja kaks pöörast ema”): “Ühelt poolt on see huvitav ja intrigeeriv ja inimlik lugu ja teisalt on ta väga sündmusterohke. Näiteks hetk kui Bittori ja Miren, olles veel parimad sõbrannad, sõidavad bussiga ja korraga buss peatatakse, toimub möll, märatsejad tahavad bussi põlema panna ja siis tunneb Miren ära ühes kõige häälekamas märatsejas oma poja. Aga lisaks neile väga täpselt ja teravalt välja joonistatud ja pingestatud sündmustele on romaanis väga nauditavad just nende kahe naise sisekõned.”

elio-toledo_kirjastus

Elio” ETV noortesaates

Kim on vahva mees, kes ETV noortesaates „Nova“ tutvustab raamatut „Elio“. Kimile on hea mulje jätnud illustratsioonid, mis on tema sõnul ühtaegu tõepärased ja naljakad. Eriti meeldis Kimile viimane peatükk, kust saab teada, milline osa raamatust vastab tõesti sündinud lugudele – millised on päriselt aset leidnud sündmused ja kes tegelastest on päriselt elanud inimesed. Soovitame vaadata!

Toledo raamatud