“Salamise sõdurid” raamatuklubis

Tallinna Hispaania Majas tegutseb raamatuklubi ja 2023. aasta esimeseks raamatuks on Javier Cercase romaan „Salamise sõdurid“, mille tegevus toimub osalt Hispaania kodusõja taustal, osalt meie sajandi alguses.
Raamatu teljeks on omaaegne keskpärane luuletaja ja mõjuvõimas poliitik Rafael Sánchez Mazas ning eriti tõesti sündinud juhtum kodusõja lõpust, mil ta tänu vaenlase leeri kuulunud lihtsa sõdurpoisi suuremeelsusele mahalaskmiselt eluga pääses. Selle sündmuse jälgi ajades asub kirjanikust minategelane otsima ajaloolist ja inimlikku tõde. Romaan pakub ühelt poolt dokumentaalsusega piirnevat põnevat ja intrigeerivat lugu ning teisalt sügavalt inimlikku, kohati pisarateni liigutavat anonüümse kangelase elusaatust ja elurõõmu.
Vestlust juhib raamatu tõlkija Mari Laan, toetab Hispaania suursaatkond Eestis. Osalemine on tasuta ja oodatud on kõik huvilised!
Oma tulemisest palutakse anda teada, registreerudes Hispaania Maja kodulehel.

“Koduabilise käsiraamat”

Nüüd on “Koduabilise käsiraamat” saadaval ka e-raamatuna!

Lucia Berlini (1936–2004) loomingut on tituleeritud Ühendriikide kirjanduse kõige paremini hoitud saladuseks. Oma elu ajal jäi Berlin kirjanikuna peaaegu tundmatuks, aga kui 2015. aastal anti postuumselt välja tema novellide kogumik “Koduabilise käsiraamat” („A Manual for Cleaning Women“), äratas see suurt tähelepanu kõigepealt USAs ja seejärel kiiresti ka mujal maailmas; nüüdseks on raamatut tõlgitud rohkem kui kolmekümnesse keelde. Berlini novellid tuginevad peamiselt tema enda päris kireva eluloo seikadel: elulähedaselt ja samas elutervelt kirjutab ta nii glamuursest elust Tšiili kaevanduslinnas kui koristaja elust Ühendriikides, sanitaridest ja õppejõududest, alkohoolikutest ja üksikemadest, raha-, tervise-, armu- ja sõltuvusprobleemidest. “Berlini tekstid on üks kuramuse  ehtne pärl kirjanduspõllul,” kinnitab raamatu tõlkija Jüri Kolk.

Raamatu algust saab lugeda siin ja lähemat tutvustust siin.

“Talv Lissabonis” – viimased eksemplarid

Tiraažilõpu hoiatus: jäänud on vaid loetud eksemplarid Antonio Muñoz Molina romaanist „Talv Lissabonis“ (tlk Triin Lõbus)! Pisut suitsune ja viskine, ent kindlasti džässirütmine armastuslugu pianisti Santiago Biralbo ja salapärase Lucrecia vahel, mis viib San Sebastiáni dzässiklubidesse, Madriidi kohvikutesse ja Lissaboni kunstiröövide kriminaalsetesse lokaalidesse on üks ääretult musikaalne ja lummav teos.

Raamatu algust saab lugeda siin.

“Kronoopide ja faamade lood”

„Kronoop on joonistus väljaspool raami, luuletus ilma riimita,“ on kirjanik ise kunagises intervjuus defineerinud. “Kronoopide ja faamade lugudes” sisalduvates lühitekstides – nii nagu Julio Cortázari loomingus üldse – on mängulisust, jaburust, espriid ja geniaalsust. Aga ka väga vajalikke ja praktilisi näpunäiteid, näiteks juhtnööre nutmiseks. Või trepist üles minemiseks.

Kronoobid, need kummalised olendid, kelle esmasest ilmumisest täitub tänavu 60 aastat, esindavad boheemlaslikkust ja elurõõmu, loomingulisust ja reeglitele vilistamist. Nendega võib juhtuda näiteks nii: „Pisike kronoop otsis välisukse võtit öökapilt, öökappi magamistoast, magamistuba majast, maja tänavalt. Siinkohal kronoop peatus, kuna tänavale minekuks oli tal vaja välisukse võtit.“

Cortázari tõlkijad Ruth Sepp ja Klaarika Kaldjärv ning tema loomingu austaja P. I. Filimonov ajasid juttu sellest, mis on / ei ole maagiline realism, kui palju on meis kõigis kronoopi ja kui palju faamat ning paljust muust Tallinna Kirjanike majas kirjanduslikul kolmapäeval. Vestluse salvestust saab vaadata-kuulata siin:

Mõnikord võib kirjastuses juhtuda, et raamatu väline ilu saab transportimisel või ladustamisel veidi kannatada ja kaotab oma kaubandusliku välimuse. Tihtipeale on viga üsna märkamatu, näiteks nurk saab mudida või jääb hinnasildist kleebisejälg vms, aga ikkagi on küsimus, mis temast siis nüüd edasi saab – koos teistega müüki panna oleks natuke ebaviisaks, aga ära viskama käsi ka mitte ei tõuse. Ja nii nad siis kogunevad laonurka…

Lahendasime asja nii, et kodulehel on leiunurk, kust iluveaga raamatuid saab osta paari euro eest. (Need on muidugi üksikud eksemplarid, mõni nimetus kaob ruttu ära, mõni võib teatud aja pärast juurde ilmuda.) Kõikide lehed on kindlasti alles, köited ei lagune ja koledate kapsastega pole ka tegemist. Otse leiunurka saab siit.

Kinginipp! Kirjastuse kinkekaardid

Kui soovid raamatute valimise rõõmu jätta kingisaajale, siis täieliku uudisena leiad nüüd meie kodulehelt ka Toledo kirjastuse kinkekaardi – selle saad koos enda kirjutatud heade soovidega raamatu vahele lisaüllatuseks torgata, paberkaardina posti panna või kiire lahendusena saata tervituseks meili teel. Kinkekaardi kujundused on näha siin ja siinSaadaval on 10-eurone ja 5-eurone kinkekaart, aga oma erisoovidest (muu summa, saatmine otse sõbrale) kirjuta aadressil kirjastus@toledo.ee ja kõik saab korda!

Kinkekaarti saab kasutada paberraamatute ostudeks Toledo kirjastuse veebipoes, sisestades sooduskoodina kaardi numbri. Samuti saab kinkekaarti raamatute vastu vahetada kirjastuse kodus aadressil Tartu, Kalevi 23 ja raamatulaatadel, kus Toledo oma letiga esindatud on. Kinkekaart kehtib 12 kuud. Kui ostu hind on kinkekaardi väärtusest väiksem, siis ülejäänud summat ei tagastata. Kinkekaarti ei saa tagastada ega vahetada sularahaks. Igal kinkekaardil on unikaalne number, mis kaotab pärast kasutamist kehtivuse.

Mehhiko surnutepäevast põhjamaisesse hingedeaega

Novembri alguses, kui Eestis algab hingedeaeg, on Mehhikos surnutepäev – día de los muertos. Kuidas meenutada surnuid nii, et kurbus oleks väiksem ja rõõm mälestustest suurem? Kombed selleks võivad olla erinevad – meie süütame lahkunud hingede mälestuseks küünlad, aga Mehhikos korraldatakse hoopis pidu, et kadunukesega seotud mälestustest rõõmu tunda. Raamatu tegelased on kaks sõpra: soome tüdruk Alma ja Mehhiko poiss Diego. Nad mõlemad on hiljaaegu kaotanud oma armsa vanavanema ja otsivad nüüd kurbuse seest rõõmsaid mälestusi.
Lasteraamatus on palju omanäolisi illustratsioone ja lõpetuseks surnutepäeva traditsioonilised retseptid: pealuuküpsised ja Mehhiko moodi kuum šokolaad. Eriti hästi peaks see sobima suurematele lasteaialastele ja väiksematele koolilastele.
Raamatust saab lähemalt lugeda siin ja lehtiseda ning piltidega tutvuda siin.
Aramburu_Isamaa_loetud_kirjutatud

Fernando Aramburu “Isamaast” Vikerraadios

Vikerraadio kirjandussaates “Loetud ja kirjutatud” rääkisid saatejuht Valner Valme ja Mari Laan Fernando Aramburu võimsast romaanist “Isamaa” (tõlkija Maria Kall), aga ka Baskimaast, Hispaania kirjandusest ja Toledo tegemistest. Head kuulamist!

elio-toledo_kirjastus

Elio” ETV noortesaates

Kim on vahva mees, kes ETV noortesaates „Nova“ tutvustab raamatut „Elio“. Kimile on hea mulje jätnud illustratsioonid, mis on tema sõnul ühtaegu tõepärased ja naljakad. Eriti meeldis Kimile viimane peatükk, kust saab teada, milline osa raamatust vastab tõesti sündinud lugudele – millised on päriselt aset leidnud sündmused ja kes tegelastest on päriselt elanud inimesed. Soovitame vaadata!

Toledo raamatud