Veidi vaja oodata!

Sanna Pelliccioni “Hoian sind südames”

Hingedeaja eel ilmuv värviküllane ja armas raamat on lastele, kes käivad veel lasteaias või esimestes klassides. Lisaks Alma ja Diego loole leiab sealt retsepte, kuidas teha Mehhiko-pärast kakaod või pealuukujulisi küpsiseid, ja teadmise, kuidas Mehhikos surnutepäeva tähistatakse.

Kui Alma kallis vanaema sureb, jääb maailm vaikseks. Ema istub akna all ja vaatab välja. Isa õlule langeb argipäev, poes käimine ja toidu valmistamine. Koolis lohutab õpetaja, et vanaema mälestus jääb alati Almaga. Ühel päeval vahetunnis tuleb Alma juurde klassivend Diego, kes räägib talle, et igatseb samuti oma vanaisa, oma abuelo järele, kes kevadel suri. Diego sõnul tuleb neil kallite lahkunute mälestuseks varsti suur pidu. Diego pere kutsub Alma koos ema ja isaga peole. Seal räägitakse üksteise võidu lahedaid lugusid Alma vanaemast ja Diego abuelo’st. Meel läheb rõõmsaks, kurbus annab järele.

Kuidas rääkida lapsega surmast? „Hoian sind südames“ on raamat surmaga toimetulekust. Siin saavad kokku põhjamaine lein ja Mehhiko día de los muertos ehk surnutepäev ning selle juurde kuuluvad traditsioonid. Sanna Pelliccioni liigutavate joonistustega lugu tutvustab meile teistsuguseid lähedaste mälestamise kombeid teiselt poolt maakera.

Tõlkija Ave Leek

Ilmub 2021. aasta oktoobris

Toledo_kirjastus

Lucia Berlin “Koduabilise käsiraamat”

Lucia Berlini (1936–2004) loomingut on tituleeritud Ühendriikide kirjanduse kõige paremini hoitud saladuseks. Oma elu ajal jäi Berlin kirjanikuna peaaegu tundmatuks, aga kui 2015. aastal anti postuumselt välja tema novellide kogumik „Koduabilise käsiraamat“ („A Manual for Cleaning Women“), äratas see suurt tähelepanu kõigepealt USAs ja seejärel kiiresti ka mujal maailmas; nüüdseks on raamatut tõlgitud rohkem kui kolmekümnesse keelde.

Berlini novellid tuginevad peamiselt tema enda päris kireva eluloo seikadel: elulähedaselt ja samas elutervelt kirjutab ta nii glamuursest elust Tšiili kaevanduslinnas kui koristaja elust Ühendriikides, sanitaridest ja õppejõududest, alkohoolikutest ja üksikemadest, raha-, tervise-, armu- ja sõltuvusprobleemidest.

Tõlkijad Jüri Kolk ja Kaisa Kirotar

Ei tea, millal ilmub.

Toledo raamatud