Veidi vaja oodata!

Julio Cortázar “Kronoopide ja faamade lood”

„Kes ei loe Cortázarit, on neetud. Tema mittelugemine on tõsine silmale nähtamatu haigus, mis võib aja jooksul tuua kohutavaid tagajärgi. See on midagi niisugust nagu see, kui inimene pole kunagi virsikut proovinud. Ta muutub tasapisi kurvemaks… ja tõenäoliselt kaotab vähehaaval juuksed.”

Pablo Neruda poolt sel viisil sõnastatud kurvast saatusest aitavad hoiduda kronoobid – idealistlikud ja pöörased, ammu väljaspool raamatumaailmagi legendiks saanud olendid. „Kronoop on joonistus väljaspool raami, luuletus ilma riimita,“ on kirjanik kunagises intervjuus defineerinud. Raamat sisaldab teisigi pidurdamatu fantaasialennuga, säravaid, jaburaid ja iroonilisi lühitekste. Näiteks praktilisi juhtnööre nutmiseks. Või trepist üles minemiseks. Igal juhul on see lugemisnaudingu pillerkaar!

Tõlkija Ruth Sepp

Ilmub 2022 talvel

Toledo_kirjastus

Lucia Berlin “Koduabilise käsiraamat”

Lucia Berlini (1936–2004) loomingut on tituleeritud Ühendriikide kirjanduse kõige paremini hoitud saladuseks. Oma elu ajal jäi Berlin kirjanikuna peaaegu tundmatuks, aga kui 2015. aastal anti postuumselt välja tema novellide kogumik „Koduabilise käsiraamat“ („A Manual for Cleaning Women“), äratas see suurt tähelepanu kõigepealt USAs ja seejärel kiiresti ka mujal maailmas; nüüdseks on raamatut tõlgitud rohkem kui kolmekümnesse keelde.

Berlini novellid tuginevad peamiselt tema enda päris kireva eluloo seikadel: elulähedaselt ja samas elutervelt kirjutab ta nii glamuursest elust Tšiili kaevanduslinnas kui koristaja elust Ühendriikides, sanitaridest ja õppejõududest, alkohoolikutest ja üksikemadest, raha-, tervise-, armu- ja sõltuvusprobleemidest.

Tõlkijad Jüri Kolk ja Kaisa Kirotar

Ei tea, millal ilmub.

Toledo raamatud