Mini-intekas: vastab Kuuba-raamatu autor Anneli Ramos Põder

28.01.2025

Kuubal sündinud ja kasvanud Anneli Ramos Põder on kirjutanud raamatu „Kuuba ühes hingetõmbes“, kus esimese asjana saab teada, et Kuubat ja Eestit ühendab kama! Ja sealiha ja hernesupp. Aga see on alles algus sellele imepärasele tõelusele ja tavapärasele ebatõelisusele, mida kujutab endast elu saareriigis ja mille on hispaaniakeelsest käsikirjast tõlkinud Toomas Kahur.

Anneli, palun tutvusta end: milline on su päritolu ja millega sa praegu tegeled?

Minu nimi on Anneli, mis kõlab väga tavaliselt, sest mu ema on Eestist pärit, aga mul on kaks perekonnanime, sünnist saadik – Ramos Põder, ilma kriipsuta, sest ma sündisin Kuubal ja mu isa on sealt pärit. Eestis on mul olnud juba pikk tee, alates 1996. aastast, aga praegu olen hispaania keele õpetaja põhikoolis ja gümnaasiumis, mis kõlab väga loogiliselt. Mu viimane saavutus on, et sooritasin edukalt eesti keele B2 eksami. Olen tükk aega mõelnud, et peaks õpetaja kutse saama, ülikooli astuma, samas mõtlen, et olen juba 57, lõpetan ülikooli kolme aasta pärast, siis lähen varsti pensionile. Aga nagu siin viimasel ajal reklaamitakse elukestvat õpet, siis mõtlen miks mitte.

Kuidas sündis raamat „Kuuba ühes hingetõmbes“?

Raamat sündis nostalgiast ja kartusest unustada. Ma olin kirja pannud lugusid oma vanaemast, need hakkasid kasvama ja ma taipasin, et mul on vajadus kirjutada Kuubast, oma emast ja isast, sest kirjutades saavad paljud lahendamata küsimused vastuse.

Mis on su enda jaoks kõige rõõmsam ja kõige raskem või valusam mälestus selles raamatus?

Raamatus ei ole mul selliseid kõige-kõige raskemaid momente, sest ma ei elanud Kuubal, kui vanaema ja isa surid, ma sain sellest hiljem teada. Kurb on see, et ma ei olnud kohal ja ei saanud neid aidata. Aga kõige õnnelikum moment on minu kohtumine vanavanematega Eestis.

Sa oled terve elu tegelenud kunstiga ja raamatu kaanepilt on samuti sinu tehtud. Mida see kujutab?

Kaanepildi idee tuli vanalt fotolt, kus ma olen staadionil koos algkooliaegsete klassikaaslastega, oleme just saanud pioneerirätid. Mõtlesin, et võiks sinna lisada pesapalliväljaku, mõned tubakataimed ja horisondile palmirivi. Mina astun kaaslastest eemale ja tervitan lippu, nii nagu me pidime tegema terve lapsepõlve iga päev, ja siis lähen ära, mängust välja. Nüüd mõtlen, et oleksin pidanud endal pioneeriräti ära jätma.

Kuidas läheb praegu sinu Kuubal elavatel pereliikmetel ja sõpradel?

Mul on Kuubal vähe lähedasi, on jäänud kaugemad sugulased, mõned nõod, kellega ma aeg-ajalt suhtlen. Oma poolõega suhtlen küll tihedalt ja aitan tal elus püsida, saadan raha ja toitu, sest kuigi ta on arst, ei piisa tema kuupalgast isegi nädalaks ning pealegi on väga keeruline leida vajalikke toiduaineid, ka siis, kui sul on raha.

Palume lugemissoovitust! Räägid oma raamatus üsna palju ka kirjandusest: mida soovitaksid lugeda Kuuba kirjandusest? On sul lemmikuid Toledos välja antud raamatute seas?

Kuubal või osaliselt Kuubal elab Leonardo Padura, paljud teised väga head kirjanikud on läinud eksiili: Guillermo Cabrera Infante suri Inglismaal, Abilio Estévez elab Hispaanias, Reinaldo Arenas suri USA-s, Antonio José Ponte elab Madriidis, Zoe Valdés Prantsusmaal, Pedro Juan Gutiérrez Kuubal. Veel nimetaksin Pariisis surnud Alejo Carpentieri (tema loomingut on tõlgitud ka eesti keelde), kes lõi Ladina-Ameerika kirjeldamiseks mõiste „imepärane tõelus“, ja luuletajat Dulce María Loinazi.

Toledo raamatutest julgen soovitada kõiki, sest see kirjastus teeb väga teadliku ja kindla valiku selles osas, mida tõlkida ja välja anda. Kuuba kirjandusest on nad avaldanud ainult Leonardo Padura raamatuid, kõik on väga head, kuna kirjanik oskab detektiivilugude vahendusel väga hästi kirjeldada Kuuba ühiskonna dekadentsi. Veel üks suurepärane raamat on Lucia Berlini „Koduabilise käsiraamat“. Enrique Vila-Matas, Javier Marías, Eduardo Mendoza on tänapäeva Hispaania kirjanduse paremik ja muidugi on imeline Argentiina klassik Julio Cortázar.

Anneli raamatu „Kuuba ühes hingetõmbes“ algust saab lugeda siin.

2025-01-28T21:24:30+02:0028. jaanuar 2025|Sildid: , , |

Mini-intekas: vastab raamatublogija Marju Roberts

08.01.2024

Lugeja on kirjastuse kalleim vara! Õpetaja ja raamatublogija MARJU ROBERTS pälvis juba aastate eest tagaselja Kuldlugeja tiitli – tundus, et ta jõuab mitte ainult kõike lugeda, vaid kõige loetu kohta ka arvamust avaldada. Nüüdseks on tõesti tunne, nagu oleks tegemist eluaegse sõbraga (ja ükskord oleme päriselt kohtunud ka – kunagi korraks ühel Kuressaare parkimisplatsil, vist ikka mingite raamatute üleandmisega seoses, kallistasime). Pinnisime temalt, kuidas see lugemine käib.

Miks sa loed?

Hakkasin lugema oma kolmandal sünnipäeval ja sellest hetkest sain ma endale eluaegse lemmikhobi. Raamatud annavad võimaluse elada elusid, mida sa ise kunagi elada ei saa (ja sageli ka ei taha). Raamatud on ka minu akulaadijad, lugedes saan aja täiesti maha võtta ja närvid pedagoogitöö pingetest välja puhata. Aastatega on muutunud ehk see, et kui nooremana sukeldusin raamatutesse pigem süžee pärast, siis nüüd on isegi olulisem teksti kvaliteet – ilus sõnakasutus on esteetiline elamus.

Kõik ütlevad, et lugemiseks pole aega – millal sa loed?

Eks igaüks leiab aega (nagu ka raha) selle jaoks, mis on tema prioriteedid. Loen õhtuti ja koolivaheaegadel, aga kui tööl on väga kiire ja pingeline periood, siis võib juhtuda, et ei saa kuuga ühtki raamatut loetud. Järgmisel kuul loen võib-olla jälle kaheksa. Mõni raamat on lahke öökapiraamat, saad rahulikult magama minna ja homme jätkata, aga eriti krimilugudega on ette tulnud, et magamaminekuajaks on sada lehekülge veel jäänud, aga lihtsalt peab ju teada saama, mis juhtus – siis olen küll ka uneajast näpistanud.

Kõik ütlevad, et koju rohkem raamatuid ei mahu – kuhu sa oma raamatud paned?

Raamatud tulevad ja lähevad. Olen müünud, aga see on üks igavene sekeldamine, pigem annan neid ära. Vanasti kasutasin palju Raamatuvahetust, aga seal muutus süsteem keerulisemaks ja nüüd olen rikastanud nii Saaremaa Keskraamatukogu kui ka oma maakodu raamatukogude riiuleid. Loomulikult on mul paar riiulitäit lemmikraamatuid, mida ma mitte kunagi enam käest ei anna.

Mismoodi sa oma lugemisvara valid?

Kuna ma olen juba mitu aastat figureerinud Facebooki Lugemise väljakutse grupis, siis enamasti mulle jäävadki sealt paljud raamatud silma. Mul on ka iga-aastane „kolleegiväljakutse“, mis tähendab seda, et kaksteist töökaaslast soovitavad mulle igaüks ühe endale väga meeldinud raamatu, mida ma veel lugenud pole. Sellele lisaks on Varrak olnud nii lahke, et mul on imeline võimalus igakuiselt tutvuda järgmisel kuul ilmuvate raamatutega ja sealt endale üks välja valida. Ja ka Toledo on mind korduvalt mõnusate kirjanduslike maiuspaladega kostitanud. Nii need väga head raamatud mind üles leiavad, ükskõik kas nad on Kuubalt või Kanadast. Autori rahvuses ei ole kunagi küsimus, pigem on mingid žanrid, mida ma lihtsalt ei loe.

Palume lugemissoovitust! Mis on su viimase aja võimsaim lugemiselamus? Mida soovitaksid lugeda Toledos ilmunust?

Minu selleaastane avapauk tuligi kolleegiväljakutsest, Valérie Perrini „Lilledele värsket vett“. See on üks nendest raamatutest, mida hakkad lugema ja kohe on hea, aga mingil ajal hakkavad avanema aina uued ja uued kihid ja neid saab niimoodi rahulikult ja aegapidi koorida lõpuni välja. Perrin oskab kirjutada väliselt väljapeetult, aga ridade vaheline õhk on pingul kui pillikeel.
Toledo raamatutest on valikut isegi raske teha. Minu isiklikud lemmikud on kindlasti süžee poolest María Dueñase „Õmblejanna Madriidist“ (mis oli ka lõpuni välja uskumatult põnev), aga tekstiliselt kõige nauditavamad Enrique Vila-Matase „Dublinesk“ ja Javier Maríase „Armumised“. Lihtsalt nii ilus lugeda, et polegi mingit vahet, mis seal juhtub ja kas üldse midagi juhtub.
Põnevat ja nauditavat lugemisaastat kõigile!

2025-01-08T17:44:23+02:008. jaanuar 2025|Sildid: , , |
Go to Top